Mistrzostwa Świata FIFA — Grupa E — zapowiedź 1. meczu

FIFA Mistrzostwa świata

2022-11-23

Eddy Cheung

Anglia, Holandia, Argentyna i Francja zadebiutowały w najwyższej klasie rozgrywkowej, a teraz nadszedł czas, aby dwaj kolejni odwieczni faworyci rozpoczęli kampanię – Niemcy i Hiszpania.

Mistrzostwa Świata FIFA — Grupa E — zapowiedź 1. meczu

Podczas gdy europejscy giganci są faworytami do awansu do następnej rundy, spodziewaj się wielu niespodzianek w grupie, która może nie być tak prosta, jak się wydaje! Jeśli nam nie wierzysz, po prostu zapytaj Argentynę!

Niemcy kontra Japonia

Czterokrotni mistrzowie świata Niemcy rozpoczną swój turniej w tę środę przeciwko Japonii, drużynie, z którą nigdy wcześniej nie grali w tych rozgrywkach. W rzeczywistości te drużyny spotkały się wcześniej tylko dwa razy – oba w międzynarodowych meczach towarzyskich – gdzie Niemcy pozostają niepokonani z jednym zwycięstwem i jednym remisem.

Piosenka odkupienia

Uczestnicząc w swoich 20. Mistrzostwach Świata FIFA w historii, Niemcy są jedną z najbardziej utytułowanych drużyn w rozgrywkach XXI wieku, osiągając półfinały w czterech z pięciu mistrzostw świata od tamtej pory.

Mistrzowie świata z 2014 roku przybywają do Kataru jako pierwsza drużyna, która zakwalifikowała się poza samymi gospodarzami, wygrywając dziewięć z dziesięciu europejskich meczów kwalifikacyjnych i zdobywając przy tym 36 bramek.

Po porażce w fazie grupowej w fatalnej kampanii w 2018 roku, podopieczni Hansiego Flicka tym razem z pewnością będą chcieli się zemścić i szukać głębokiej rundy w turnieju, aby zmyć niesmak, który pozostał im w ustach 4 lata temu.

Łamanie schematu

Tymczasem Japonia nie ma tak wspaniałej historii mistrzostw świata, jak ich niemieccy odpowiednicy. Ich pierwszy turniej odbył się dopiero w 1998 roku, choć od tamtej pory udało im się dostać na wielką scenę za każdym razem.

Kwalifikacje do mundialu druga w grupie – 7 punktów przewagi nad Australią i tylko 1 punkt za legendarną już drużyną z Arabii Saudyjskiej – Japonia przystąpiła do turnieju w dobrej formie. Przegrali ostatni mecz przygotowawczy z Kanadą, ale przez cały rok prezentowali się bardzo solidnie przeciwko Brazylii, USA, Korei Południowej i Ghanie.

Interesującą statystyką dotyczącą Japonii jest jednak to, że w każdym z ostatnich 7 turniejów na przemian odpadali w fazie grupowej lub w 1/8 finału. Odkąd dotarli do 1/8 finału w Rosji 2018, czy są skazani na rozbicie w Katarze, czy też będą w stanie przełamać schemat?

Chociaż wygrana Niemiec nie ma wielkiej wartości przy kursie 1,44, uważamy, że jest to bardziej skomplikowany mecz, niż wygląda na papierze. Przy kursie 3,00 w Betway, Niemcy, zdecydowanie warto przyjrzeć się wynikom obu stron.

Hiszpania kontra Kostaryka

Mistrzowie świata z 2010 roku poznaj słabszą drużynę, która sprawiła, że wszyscy marzyli o 2014 roku, kiedy Hiszpania zmierzy się z Kostaryką w środę 22 listopada na stadionie Al Thumama w Doha.

Chociaż jest to pierwszy raz, kiedy te drużyny spotkały się na mistrzostwach świata, spotkały się trzy razy w ciągu ostatniej dekady, a Hiszpania wyszła z drużyny niepokonana z dwoma zwycięstwami i remisem. Ostatnie z ich spotkań miało miejsce w 2017 roku, kiedy przepchnęli 5 obok strony z Ameryki Środkowej.

Nowy zespół, te same oczekiwania

Mając tylko jednego zawodnika z kadry, która wygrała mistrzostwa świata w 2010 roku – Sergio Busquets z Barcelony – Hiszpania miała wiele do zrobienia, aby odbudować swoją drużynę w ciągu ostatnich kilku lat.

Jednak ta ciężka praca zdecydowanie się opłaciła, ponieważ wprowadzają do pucharu młodą i obiecującą drużynę, która ma duże aspiracje – graniczące z zobowiązaniami – aby zajść daleko w turnieju i pokazać po drodze piękną hiszpańską piłkę nożną.

Na szczęście dla ich ambicji The Reds przybywają na MŚ w świetnej formie – wygrywając cztery z ostatnich 5 meczów i awansując do półfinału Liga Narodów UEFA z niektórych stałych wyświetlaczy.

Podczas gdy Hiszpanie są bardziej znani ze swojej ofensywnej odmiany piłki nożnej, co ciekawe, stracili tylko 3 bramki w tym okresie, pokazując, że ich obrona nie jest powodem do szyderstwa.

Czy Kostaryka może dwukrotnie dokonać cudu?

Był rok 2014. Kostaryka z Ameryki Środkowej została wciągnięta do tak zwanej „Grupy Śmierci” w Brazylii, gdzie miała zmierzyć się z trzema poprzednimi mistrzami świata: Urugwajem, Włochami i Anglią. W piekle nie mieli szans. Kosta kto?

A przynajmniej tak wszyscy myśleli. Kiedy więc pokonali Urugwaj i Włochy, a następnie zremisowali z Anglią, aby nie tylko zakwalifikować się do następnej rundy, ale także zająć pierwsze miejsce w grupie, cały świat nagle poznał ich nazwisko. 

Jednak bajka jeszcze się nie skończyła, ponieważ następnie pokonali Grecję w 1/8 finału, zanim ostatecznie odpadli po rzutach karnych z Holandią.

Chociaż było to 8 lat temu i pozostało mniej niż garstka tych samych graczy z tego składu, głupotą byłoby wykluczenie Kostaryki z kolejnej grupy, z której wydawałoby się, że nie mają wyjścia.

Jeśli szukasz rozsądnego zakładu, zakład powyżej 2,5 po kursie 1,64 wydaje się dobrą opcją. Jeśli jednak chcesz marzyć, że cuda mogą się powtórzyć, wygrana Kostaryki jest wyceniana na 25,00 w Betsson.

Aktualności

1/8 finału Mistrzostw Świata FIFA 2022 — Brazylia – Korea Południowa
2022-12-05

1/8 finału Mistrzostw Świata FIFA 2022 — Brazylia – Korea Południowa

Wiadomości