Kursy zakładów

March 1, 2023

Wyjaśnienie różnych rodzajów kursów bukmacherskich

Katarzyna "Kasia" Nowak
WriterKatarzyna "Kasia" NowakWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Zanim zaczniesz obstawiać na jakimkolwiek poziomie, musisz poznać szanse. Zrozumienie najpopularniejszych kursów bukmacherskich oraz odczytywanie i rozumienie ich różnych formatów jest niezbędne do obstawiania przemyślanych zakładów.

Wyjaśnienie różnych rodzajów kursów bukmacherskich

Kursy ułamkowe (brytyjskie), kursy dziesiętne (europejskie) i kursy pieniężne (amerykańskie) to trzy najczęstsze systemy przedstawiania kursów zakładów. Są to jedynie alternatywne sposoby wyświetlania identycznych kursów i nie ma różnicy w płatnościach wynikających z korzystania z obu metod. Tak więc prawdopodobieństwo zdarzeń można wyrazić w dowolnym formacie pokazanym powyżej, po prostu zmieniając mnożnik szans.

Zanurzmy się w naszym eksperckim przewodniku po kursach bukmacherskich, który przygotuje Cię na to podróż bukmacherska online.

Jak działają kursy ułamkowe lub brytyjskie

Korzystanie z kursów ułamkowych (znanych również jako kursy „brytyjskie, brytyjskie” lub „tradycyjne”) jest najpopularniejsze kursy bukmacherskie online wśród brytyjskich i irlandzkich bukmacherów. Zwykle są one wyrażane za pomocą ukośnika (/) lub myślnika (-).

Ułamkowy format kursów bukmacherskich 6/1 (sześć do jednego) wskazywałby, że zarobiłbyś 6 $ za każdego postawionego 1 $ i odzyskałbyś 1 $ (tj. kwotę, którą postawiłeś).

Jest to procent wypłat, więc jeśli szanse byłyby równe 1 do 6, wygrałbyś 6 $ i odzyskałbyś swoją stawkę 1 $ za łączną kwotę 7 $. Udany zakład o wartości 10 USD po kursie 6/1 zwróciłby 70 USD (60 USD zysku plus 10 USD stawki).

Pełną (możliwą) wydajność stawki można wyrazić jako Tp= S(ND)+S

gdzie:

 • Tp to pełna wypłata
 • S to kwota stawki
 • ND to licznik/mianownik ułamkowych formatów kursów zakładów (na przykład 28/6).

Załóżmy, że te trzy organizacje są faworytami do wygrania finałów NBA 2022:

 • Miami Heat: 13/5
 • Golden State Warriors: 9/2
 • Los Angeles Lakers: 7/1

Łatwo zauważyć, że Heat są faworyzowani, podczas gdy Warriors i Lakers mają większe szanse na wygraną w zakładach online. Jeśli obstawisz, że Miami zdobędzie mistrzostwo, otrzymasz 13 $ za każde 5 $, które zaryzykujesz. Z drugiej strony, gdyby Golden State wygrało, za każde 2 dolary, które zaryzykowałeś, otrzymałbyś 9 $. Jeśli postawisz na Lakers i wygrasz, otrzymasz 7 $ za każdy postawiony 1 $.

W powyższej hipotetyce zakład o wartości 100 USD na zwycięstwo Miami Heats zwróciłby Twoją pierwotną inwestycję oraz zysk w wysokości 260 USD (100 USD x (13/5)), co daje łącznie 360 USD. Jeśli jednak postawisz 100 $ na zwycięstwo Golden State, możesz zyskać 450 $ (100 $ x (9/2)) oprócz pierwotnego zakładu 100 $, co daje łączną kwotę 550 $.

Jeśli Milwaukee miałoby się udać, Twoja wygrana wzrosłaby do 700 $ (100 $ x (7/1)). Zwrot pierwszego zakładu w wysokości 100 $ przyniósłby wypłatę do 800 $.

Jak działają kursy europejskie lub dziesiętne

Kursy dziesiętne, często nazywane kursami „europejskimi”, „cyfrowymi” lub „kontynentalnymi”, są szeroko stosowane jako kursy bukmacherskie w Australii, Nowej Zelandii i Kanadzie. Są one mniej skomplikowane i prostsze. Spoglądając na kursy, możesz stwierdzić, kto jest faworytem, a kto słabszym.

Kursy dziesiętne są wyrażone w procentach i służą do obliczania potencjalnej wygranej za dolara. Jeśli kursy są wyświetlane jako ułamek dziesiętny, wypłata, a nie pobranie, będzie równa tej kwocie. W związku z tym nie ma potrzeby ponownego dodawania stawki do ostatecznej kwoty płatności, ponieważ została ona już uwzględniona.

Pełną (możliwą) wydajność stawki można wyrazić jako Tp = SD 

gdzie:

 • Tp to całkowity zysk
 • S to postawiona kwota
 • D jest liczbą dziesiętną

Weźmy jako przykład Mistrzostwa Świata League of Legends 2023.

 • DRX: 4,00
 • T1: 1,3

Szanse na wygraną przedstawiono poniżej w odniesieniu do kwoty zakładu na dolara. Możesz zarobić 400 $ (100 $ x 4,00), jeśli postawisz 100 $ na DRX, aby wygrać Puchar Przywoływacza. Początkowa inwestycja wynosiła 100 USD. Tak więc zysk netto wyniósł 300 USD.

Możesz spodziewać się zwrotu w wysokości 130 $ (100 $ x 1,3), jeśli postawisz 100 $ na T1. Zysk netto w wysokości 30 USD uzyskuje się, odejmując początkową inwestycję w wysokości 100 USD od całkowitego zwrotu.

Na podstawie tych kursów jasne jest, że bukmacherzy ustalili T1 jako zespół z największym prawdopodobieństwem wygranej. Wymienieni konkurenci mają mniejsze szanse na wygraną i podejmują większe ryzyko, jeśli całkowita wypłata (tj. kurs dziesiętny) jest większa.

Jak działają kursy American lub Money Line

Kursy Moneyline (czasami nazywane kursami „amerykańskimi” lub „amerykańskimi”) są szeroko stosowane jako kursy zakładów sportowych w Stanach Zjednoczonych. W przypadku zakładów na faworyta kursy są wyświetlane ze znakiem ujemnym (-) obok nich, aby pokazać, ile pieniędzy należy postawić, aby wygrać 100 $. Kursy na przegranych mają symbol plus (+), oznaczający potencjalny zwrot za każde postawione 100 $.

Użyjmy ilustracji, aby sobie z tym poradzić:

Załóżmy, że witryna bukmacherska online zamieściła następujące kursy na mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami Pittsburgh Steelers i Kansas City Chiefs.

 • Stalowcy: +585
 • Wodzowie: -760

Bukmacherzy przewidywali znacznie mniejsze prawdopodobieństwo (około 15%), że Steelers wygrają mecz, o czym świadczy fakt, że bukmacher opublikował kursy na poziomie +585. Tak więc, jeśli chcesz wygrać 585 $, musisz postawić 100 $ na Steelers. Jeśli Steelers wygrają, otrzymasz 585 $ plus swój pierwotny zakład w wysokości 100 $, co daje w sumie 685 $.

Obstawiając Chiefs, klub z najwyższym szacowanym prawdopodobieństwem wygrania meczu musiałby postawić 760 $, aby wygrać 100 $. Jeśli Chiefs wygrają, zbierzesz 860 $ (twój pierwotny zakład w wysokości 760 $ plus zysk w wysokości 100 $).

Przy tak dużej rozpiętości między tymi dwoma kursami jasne jest, że Chiefs mają większe szanse na zwycięstwo w tej bitwie.

Dom zawsze wygrywa: co to znaczy?

Przedstawione szanse nigdy nie odzwierciedlają rzeczywistego prawdopodobieństwa lub możliwości wystąpienia zdarzenia (lub jego braku). Marża zysku bukmachera jest wliczona w te kursy, więc zwycięzca zawsze otrzymuje mniej, niż gdyby kurs dokładnie odzwierciedlał prawdopodobieństwo wygranej.

Bukmacherzy muszą obliczać kursy zakładów online, które publikują w taki sposób, aby generowały zysk, niezależnie od wyniku akcji. Wymaga to od bukmachera dokładnej oceny prawdziwego prawdopodobieństwa lub możliwości wystąpienia. Aby zilustrować ten punkt, spójrzmy na wywnioskowane prawdopodobieństwo dla każdego wyniku w przykładowej grze poniżej.

 • Drużyna A: -250 (domniemane prawdopodobieństwo = 71,43%)
 • Drużyna B: +200 (domniemane prawdopodobieństwo = 33,33%)

Zauważ, że suma tych prawdopodobieństw wynosi 104,76% (71,43 + 33,33). Czy jest to sprzeczne z wymogiem, aby suma wszystkich prawdopodobieństw wynosiła 100%? Wynika to z faktu, że wyświetlane kursy nie są prawdziwymi kursami.

„Over round”, czyli procent powyżej 100%, to możliwy przychód bukmachera, jeśli zakłady są akceptowane w odpowiednich proporcjach. Zakłady na obie drużyny wymagają zainwestowania 104,76 $, aby wygrać 100 $.

Bukmacher przewiduje otrzymanie 104,76 $ i wypłatę 100 $ (łącznie z zakładem), co daje zysk w wysokości 4,5% (4,76/104,76) niezależnie od wyniku gry. Przewaga bukmachera jest uwzględniana w kursie.

Końcowe przemyślenia

Czytanie i rozumienie kursów bukmacherskich online jest kluczowe, jeśli chcesz odnieść sukces jako gracz. Musisz wiedzieć, jak konwertować szanse z jednego formatu na inny, interpretować wywnioskowane prawdopodobieństwa na podstawie pokazanych szans i porównywać rzeczywiste szanse zdarzenia z wyświetlanymi. Po tym będziesz mieć wystarczająco dużo informacji, aby postawić świadomy zakład.

About the author
Katarzyna "Kasia" Nowak
Katarzyna "Kasia" Nowak
About

Kasia Nowak, pochodząca z historycznego Krakowa, jest ekspertem w dziedzinie lokalizacji kasyn online w Polsce. Dzięki połączeniu tradycyjnych wartości z nowoczesną wiedzą o grach, rewolucjonizuje polskie doświadczenia z kasyn online.

Send email
More posts by Katarzyna "Kasia" Nowak

Aktualności

Genesis Invitational 2024: Ulubione, szanse i przewidywania
2024-02-14

Genesis Invitational 2024: Ulubione, szanse i przewidywania

Wiadomości