Wiadomości

October 31, 2023

Optymalizacja wyników w maratonie za pomocą strategii uzupełniania paliwa

Ethan Moore
WriterEthan MooreWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
LocaliserKatarzyna "Kasia" NowakLocaliser

Strategie tankowania zapewniające sukces w maratonie

Kiedy paraolimpijka Susannah Scaroni poszła do szkoły wyższej, aby zostać dyplomowaną dietetyczką, jej codzienne posiłki zaczęły się zmieniać. Kiedy czytała więcej na temat badań nad żywieniem sportowców wytrzymałościowych, zaczęła spożywać znacznie więcej węglowodanów. I szybko zauważyła różnicę w swoim działaniu.

Optymalizacja wyników w maratonie za pomocą strategii uzupełniania paliwa

Odżywianie przed wyścigiem

Scaroni przestrzega diety wysokowęglowodanowej ze względu na dużą intensywność i objętość treningów związanych z wyścigami na wózkach inwalidzkich. Dzień przed wyścigiem skupia się na żywieniu dostosowanym do rasy. Pije płyny bogate w węglowodany, starając się osiągnąć 80 uncji, w tym napój dla sportowców, taki jak Gatorade. Na kolację je węglowodany, takie jak ryż, ziemniaki lub makaron, a także chude białko i gotowane warzywa. Aby uniknąć częstych wyjść do toalety, większość płynów pije podczas kolacji, a przed snem wypija małą szklankę wody.

Rano w dniu wyścigu

W dniu wyścigu Scaroni zaczyna od szklanki wody, aby się nawodnić. Ponieważ między śniadaniem a startem wyścigu może upłynąć kilka godzin, spożywa większy posiłek zawierający złożone węglowodany i białko, taki jak płatki owsiane i jogurt lub masło orzechowe. W autobusie i w namiocie przed startem zabiera ze sobą także węglowodanową mieszankę nawadniającą. Kawa jest dla niej koniecznością, niezależnie od tego, czy korzysta z własnego AeroPressu, czy też ma efekt czerwonych oczu w kawiarni.

Tankowanie podczas wyścigu

Scaroni napełnia CamelBak 60 gramami węglowodanów ze swojej mieszanki nawadniającej i pije przez słomkę, szczególnie na zjazdach, kiedy nie musi używać rąk do pchania. Strategia ta jest szczególnie ważna dla sportowców para, którzy mogą mieć upośledzone funkcjonowanie przewodu pokarmowego z powodu urazu rdzenia kręgowego.

Rady dla maratończyków

Scaroni radzi maratończykom, aby w dniu wyścigu trzymali się planu uzupełniania energii treningowej i nie próbowali niczego nowego. Aby uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych, ważne jest, aby ćwiczyć z dokładnie tymi produktami i markami, które będą spożywane podczas wyścigu. Zaleca także ćwiczenie wczesnego śniadania lub wielu małych posiłków, które będą spożywane w dniu wyścigu. Na koniec sugeruje unikanie nowych pokarmów i napojów, np. darmowej kawy, jeśli nie były one wcześniej spożywane podczas treningu.

About the author
Matteo Bianchi
Matteo Bianchi

Matteo „Teo” Bianchi, okrzyknięty „Data Dynamo” serwisu BettingRanker, to kwintesencja połączenia entuzjasty sportu i specjalisty od liczb. Jego skrupulatne badania zapewniają, że obstawiający są zawsze o krok do przodu, co czyni go kamieniem węgielnym platformy.

Send email
More posts by Matteo Bianchi

Aktualności

Jak radzić sobie ze złymi runami w zakładach?
2023-11-20

Jak radzić sobie ze złymi runami w zakładach?

Wiadomości