W futbolu gaelickim są dwie drużyny, które mają po 15 graczy. Jest rozgrywany na boisku w kształcie prostokąta, a gole są zdobywane przez uderzenie lub kopnięcie piłki do bramki, co daje trzy punkty, lub umieszczenie piłki między dwoma słupkami, które znajdują się nad bramkami i nad poprzeczką, co spowoduje zdobądź drużynie jeden punkt.
Piłkę można przenosić z jednego końca pola na drugi na wiele różnych sposobów. Gracze mogą nosić, kopać, odbijać lub podawać ręcznie piłkę, gdy poruszają się po boisku.
Pozycje drużynowe w futbolu gaelickim to jeden bramkarz, dwóch pomocników, sześciu obrońców i sześciu napastników. Większość drużyn będzie miała również kilku zawodników, którzy będą pełnić funkcję rezerwowych. Generalnie jest to sport wyłącznie dla mężczyzn, ale jest teraz kilka drużyn kobiecych i utworzyły one Gaelic Football Association dla kobiet. Zasady są dość podobne do zasad futbolu australijskiego, w wyniku czego obowiązują przepisy międzynarodowe piłka nożna został opracowany, który jest hybrydą obu gier.
Gaelickie imprezy piłkarskie
W IrlandiaGaelic Football jest nadzorowany przez Gaelic Athletic Association. Organizacja ta kontroluje również hurling i camogie. Nadzorują także główne turnieje futbolu gaelickiego. Jednym z najpopularniejszych wydarzeń są Ogólnopolskie Mistrzostwa Seniorów. Miejscem tego wydarzenia jest Croke Park w Dublinie, w którym biorą udział tysiące widzów. W USA największym obiektem sportowym Gaelic jest Gaelic Park w Nowym Jorku.